top of page
DSC_1137
DSCN5946
DSCN9217
DSC_0503
DSC_0504
DSCN3965
DSC_0252
IMG_3132
DSCN3841
DSC_1128
DSC_0108
IMG_20160607_181140_2_Fotor
DSCN0593
DSC_0880
DSC_1009
DSCN8941
DSC_0502
DSCN8947
IMG_20160610_185809
DSC_0541
DSCN8961
DSC_0434
DSCN5878
293
DSC_0255
DSCN5781

KOH SAMUI A VŠE CO O NĚM MUSÍTE VĚDĚT

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Je ostrov bezpečný?

Ano, není třeba se obávat pouliční kriminality nebo agresivního jednání, thajci jsou mírní lidé přívětivé povahy. Naprostá většina evropských měst je na tom s bezpečností mnohem hůře, než Koh Samui, potažmo zbytek Thajska.

Kolik a jaké peníze si mám vyměnit?

Spotřeba peněz na dovolené je zcela individuální záležitost a přesto, že většina zboží a služeb ja v thajsku levnějších, než v ČR, například alkohol je dražší. Za točené velké pivo není problém v restauraci dát 130 Baht (90 Kč) a v samoobsluze 60 Baht (42 Kč). Pokud se člověk příliš neomezuje, ani "nerozjíždí", je možné počítat s cca 15000 Baht na osobu pro 10 denní dovolenou. To je asi 10500 Kč. V tomto rozpočtu se dá počítat s pronájmem skůtru, absolvováním 2 výletů, vstupným na některé atrakce a dobrým jídlem v levnějších, avšak kvalitních restauracích, včetně nějakého toho piva či jíného nápoje pro lepší náladu. V Thajsku je nutné používat místní měnu Baht, doporučuje se proto Euro nebo Dolar, které vyměníte v jakékoliv bance, která je prakticky na každém rohu. V současnosti se dají už i v ČR zakoupit přímo Bahty, ale za méně výhodné kurzy.

Je nutné nějaké očkování?

Do Thajska není povinné žádné očkování, nicméně doporučuji mít tetanus (alespoň vědět,kdy naposledy jsem byl(a) očkován(a)) a žloutenku.To platí obecně pro cesty kamkoliv. Je možné se nechat očkovat na břišní tyfus a další tropické nemoci, dle mého názoru je takové očkování spíš ke škodě, je zátěží vašemu organismu před cestou a také vaší peněžence. Na Koh Samui se není třeba obávat malárie,stále přítomná je horečka dengue přenášená komáry,ale riziko onemocnění je poměrně nízké.

Jsou na Koh Samui nemocnice a musím mít pojištění?

Na Koh Samui je celá řada velmi kvalitních nemocnic s moderním vybavením a profesionálním personálem. Pobyt v nemocnici,pokud už k němu dojde,se místní zařízení snaží zpříjemnit natolik, aby si zákazník v rámci možností svou dovolenou přece jen trochu užil. S kvalitou péče však jde ruku v ruce cena, proto jednoznačně doporučuji mít sjednané cestovní pojištění, jinak se účty za nemocnici vyšplhají do astronomických, bez problému, statisícových až milionových částek. 

Mohu pít vodu z kohoutku a dát si jídlo u stánku?

Vodu z kohoutku nedoporučuji pít, přestože voda z řadu je chemicky upravená a neměl by být žádný problém, je lepší kupovat vodu balenou, případně využít místních automatů na vodu, kde je možné velmi levně natočit pitnou vodu do vlastních nádob (1l asi za 1 Baht - v obchodě vás 1l vyjde na 10 i více násobek). Vodou z kohoutku se můžete sprchovat, čistit si zuby i po převaření zalít kávu. Naopak jídla ze stánku se vůbec není třeba obávat,naopak doporučuji vyzkoušet rozmanitost thajské kuchyně a místo drahé večeře v restauraci raději zvolit návštěvu místního trhu se stánky a královsky se za pár drobných najíst. Obezřetní buďte pouze v případě neupravených jídel, jako jsou saláty,syrové (sušené) ryby a mořské plody (typicky olihně). Například Sushi, ani smažených červíků se bát nemusíte.

Jaké s sebou potřebuji doklady a co řidičský průkaz nebo vízum?

Do Thajska s sebou samozřejmě potřebujete cestovní pas, který je platný ještě minimálně 6 měsíců od data vašeho odjezdu z Thajska zpět domů. V současnosti již 3 roky obyvatelé ČR nemusejí žádat o vízum pro pobyt v Thajsku kratší než 30 dní, pokud tedy váš pobyt nepřesahuje tuto dobu, nemusíte se o nic starat a po příletu dostanete jen razítko do pasu. Už v letadle vám dají vyplnit immigration form, kartičku, kde je nutné uvést jméno, adresu a další požadované údaje. Kartička má 2 části, jedna je pro účely příletu a druhá pro odlet. Pokud plánujete v Thajsku setrvat déle, je možné na místě vyřídit turistické vízum, které se uděluje běžně na 60 dní a je možné jej o dalších 30 dní prodloužit. Pozor - nikdy nepřekračujte povolenou dobu pobytu.Přísně se to trestá. Pro řízení motorových vozidel je správně nutné mít mezinárodní řidičský průkaz (vystaví vám váš obecní/městský úřad), nicméně thajci jej v 99% nepožadují, proto si s tím nemusíte dělat těžkou hlavu. Zapůjčit motocykl nebo automobil je možné pouze na základě pasu, který musíte dát do zástavy (i když je to podle zákonů ČR zakázané), pokud si nepůjčujete u garantovaného poskytovatele, tam je to možné i bez pasu. S pronájmem dopravního prostředku Vám rád pomohu, podívejte se zde

Existuje na Koh Samui veřejná doprava?

Možnostem dopravy se více věnuji v této sekci

Na ostrově existuje obdoba veřejné dopravy, jsou to pickupy zvané SonghTaew nebo také Red Cab. Jedná se o přestavěné dodávky, které mají zastřešenou korbu a většinou asi 10 míst k sezení v zadu. Nemají přesný jízdní řád, ale korzují kolem ostrova a v intervalu do 10 minut vždy nějaký spatříte. Cena je nižší než u Taxi a stačí říct řidiči požadovanou destinaci nebo jen naskočit a až budete chtít zastavit, zazvonit na zvonek. SonghTaew se dělí na denní a noční cena se pohybuje od 50 Baht výše a v noci zaplatíte vždy více. Nejpohodlnějším a nejlevnějším způsobem dopravy je vlastní dopravní prostředek, skůtr nebo auto, ovšem za předpokladu, že dané umíte řídit už z domova

Co si vzít s sebou a co naopak není třeba?

Velmi často si s sebou cestovatelé berou repelenty zakoupené v ČR, to je zcela zbytečná zátež do kufru, repelenty se dají bez problému zakoupit v každém malém obchodě, ty z ČR (i pokud mají označení "tropické") většinou nefungují. Na místě je výběr z velké škály od sprejů , přes krémy, repelenty do zásubky nebo hořící spirálky. S sebou si naopak vezměte opalovací krémy s tím nejvyšším faktorem, slunce na Koh Samui totiž opaluje i pod mrakem a není vyjímkou, že hned po prvním dni se pokožka některých návštěvníků podobá spíše vrchním vrstvám mořských korýšů. Opalovací krémy jsou navíc na Koh Samui drahé, proto je dobré si je přibalit. Nabíječky mobilních telefonů, notebooků a jiných zařízení je možné v thajsku použít bez redukce, napětí u tvar zásuvek je stejný. Velkým tématem je oblečení, naprostá většina turistů vozí velké kufry plné oblečení, ze kterého využijí nakonec jen zlomek. Je sice pravdou, že dámy jsou v tomto ohledu náročnější, ani ony však nejsou výjimkou v míře využití obsahu svého zavazadla. Zkrátka vezměte si hlavně plavky,kraťasy, trička a jedny dlouhé kalhoty s košilí pro případ, že by jste si vyrazili na nějakou luxusnější večeři. Budhistická místa,jako jsou chrámy, vyžadují určitý dres-kód, který je přísnější hlavně pro dámy, které by měly mít zakrytá kolena, ramena a výstřih. Většina chrámů však nabízí roucha k zakrytí a pokud ne, stačí zmíněné delší kalhoty a triko bez výstřihu, případně větší šátek k zakrytí části těla od trupu nahorů

Čeho se v Thajsku a na Koh Samui vyvarovat

Thajci jsou z podstaty přívětivý lidé a dokážou přivřít oči na nejedním faux-pas neznalého turisty, přest však bych rád uvedl výčet činností, kterých je dobré se vyvarovat. Začnu již u příletu do Thajska:

 1. V žádném případě nevozte žádné drogy, ani marihuanu nebo léky, které by za drogy mohly být považované a nemáte k nim předpis či ještě lépe vyjádření vašeho lékaře v angličtině

 2. Dejte si pozor na limit v množství dováženého alkoholi a cigaret, v součanosti je to 1l tvrdého alkoholu na osobu (vše kromě piva a vína - i zde je však dobré dodržovat rozumnou míru) a 200 cigaret (případně 250 gramů tabáku) na osobu, při porušení vám hrozí vysoké pokuty nezřídka nad 1000 Euro, zabavení věcí, případně i vězení.

 3. V případě, že u sebe budete mít hotovost větší, než 20 000 Amerických Dolarů nebo ekvivalent, je nutné projít celní kontrolou a přiznat toto množství peněz

 4. Nevozte s sebou do Thajska, ani nevyvážejte žádná zvířata, ani rostliny, s výjimkou těch, které koupíte na letišti (většinou jsou to orchideje) a máte k nim potřebné doklady. Také si dejte pozor na výrobky se slonoviny nebo jiné části zvířat. Naopak mušle či korály si v rozumné míře vzít můžete.

 5. Nikdy sprostě nenadávejte místním, nenapadejte je nebo se je nesnažte jakkoliv ponížit. I pohé zvýšení hlasu nebo přemíra gestikulace jsou neslušné a pokud dotyčnéu thajci způsobí "ztrátu tváře", tedy že jej lidově ztrapníte před ostatními, může to pro vás mít nepříjemné následky.

 6. Thajcům by jste nikdy neměli sahat na hlavu a při sezení by jste neměli na nikoho mířit chodidlem, je to jako na někoho ukázat pozadí.

 7. Chovejte se slušně v přítomnosti mnichů a ve chrámech. Ženy se nesmějí mnichů dotýkat. Vyvarujte se líbání na veřejnosti a podobných projevů, pro thajce je to velmi choulostivé.

 8. Na pláži se dámy mohou opalovat "nahoře bez", ale spíše doporučji za tímto účelem vyhledávat klidnější a opuštěnější pláže, každá část ostrova má svou neoficiální "nuda" pláž. Úplně bez plavek by jste se na veřejné pláži v thajsku neměli opalovat vůbec.

 9. Nikdy nejezděte opilí v autě nebo na motorce

 10. Nezapomeňte, že nejste v Evropě, ale cizí asijské zemi, kde se musíte chovat tak, jak očekávají místní. Policie je často na straně místních, nezávislost Policie a úřadů má své limity.

ZÁKLADNÍ FAKTA

"Koh" je překládáno jako "ostrov" v thajštině

Název ostrova thajsky: เกาะสมุย

Výměra ostrova: 228.7 km²

Pozice: Thajský Záliv

GPS souřadnice: 9°30′N 100°00′E

Provincie: Suratthani

Vzdálenost od Bangkoku: ≈ 700 km

Doba letu z Bangkoku: ≈ 1,5 hodiny

Doba cesty lodí z pevniny (Donsak): ≈  1,5 hodiny

Počet obyvatel: ≈ 64,000 (oficiálně)

Náboženství: převážně buddhisté, křesťané (cizinci), muslimové (oblast Hua Thanon)

Hlavní město: Nathon

Nejpopulárnější pláže: Chaweng, Lamai, Mae Nam

Nejvyšší bod: 635 m

Časový posun: Letní čas +5, zimní čas + 6 hodin

Předvolba: +66

Administrativní členění:

1.อ่างทอง(Ang Thong) 6 vesnic

2.ลิปะน้อย(Lipa Noi) 5 vesnic

3.ตลิ่งงาม(Taling Ngam) 5 vesnic

4.หน้าเมือง(Na Mueang) 5 vesnic

5.มะเร็ต(Maret) 6 vesnic

6.บ่อผุด(Bo Phut) 6 vesnic 

7.แม่น้ำ(Mae Nam) 6 vesnic

JEDNOTLIVÉ OBLASTI KOH SAMUI

Koh Samui se administrativně člení na 7 okrsků. Hlavní administrativní středisko, kde sídlí většina institucí a je tu hlavní přístav, je Nathon. Vás jako turisty budou ale zajímat hlavně tyto části: Maret - sem spadá pláž Lamai, Bo Phut - velká oblast, kam spadá jak pláž Chaweng, tak i pláž u "Fisherman´s village", Na Mueang - oblast s vodopády, Mae Nam - rozsáhlá pláž na severu ostrova, kam spadají i menší krásné pláže Ban Tai a Bang Po, Lipa Noi - příjemná pláž na západě ostrova s klidnou atmosférou.

Nejnavštěvovanější pláže jsou Lamai a Chaweng a Bo Phut (zátoka Fisherman´s village) jsou zároveň i centry zábavy, nočního života a nákupů.

Pro ty, kteří hledají více klidu, ale chtějí být blízko civilizaci, tedy restauracím a obchodům, kde pořídí vše potřebné, jsou dobrou volbou pláže Mae Nam, Ban Tai, Lipa Noi a malé plážičky v oblasti Choeng Mon.

Koh Samui nabízí i místa zcela ukrytá, mezi takové pláže se mohou řadit všechny malé pláže na jihu, jihovýchodě a jihozápadě ostrova. Vyjmenoval bych například oblast Thong Krut, Laem Sor a Phang-Ka. V těchto místech je možné najít skutečný relax v podobě osamocených pláží, ubytování s nádhernými výhledy na západ slunce, ale i skutečný místní život. Tyto oblasti Koh Samui jsou nyní tak, jako býval Chaweng nebo Lamai před 20 lety. Nevýhodou těchto míst je nízká hladina vody v období od dubna do září a také to, že je člověk tak trochu odstřihnut a za nákupy a jídlem musí většinou dojíždět, ovšem vzdálenosti nejsou nijak velké a na skůtru nebo v džípu to není žádný problém.

Samostatnou kapitolou jsou místa v kopcích, které se tyčí prakticky v celém středozemí ostrova. I v těchto oblastech lze nalézt velmi krásná místa s úžasnými výhledy na ostrov i moře. Ve výškách okolo 600 m nad mořem (pozor, na Koh Samui jedete strmě nahoru, prakticky od 0m n.m.) je trochu příjemnější podnebí, o něco nižší teploty, příjemný vítr a také díky deštnému pralesu, který je stále na řadě míst zachován, máte pocit, že se Vám dýchá lépe, než dole na pláži.

Nejbližší ostrovy: Koh Taen, Koh Mudsum, Koh Som, Koh Matlang

Nemocnice: Bangkok Hospital, Thai International Hospital, Bandon Hospital, Koh Samui Hospital, Samui International Hospital

Historie: Ostrov byl poprvé osídlen asi před 1500 lety malajskými a čínskými obchodníky. Na čínských mapách se objevuje roku 1687. Až do konce 20.let minulého století byli obyvatelé soběstační s jen malým kontaktem s pevninou. Hlavní zdroje obživy byl rybolov a pěstování kokosů. Dnes je jím hlavně turismus. V 70.letech minulého století začali ostrov objevovat první turisté, významný nárust v počtu turistů však byl až po vybudování letiště soukromou společností Bangkok Airways (která jej vlastní dodnes) v roce 1989

Důležitá telefonní čísla:

  Policie: 191
 Turistická policie: 1155
  Hasiči: 106
 Bangkok Hospital: 0 7742 9500
 Samui Hospital: 0 7742 1232
 Imigrační: 0 7742 1069

 Jakub, Čech na Samui: +66924519962

MÍSTA, KTERÁ NEMŮŽETE MINOUT

Poznávání ostrova, jeho aktrakcím a výletům se podrobněji věnuji v této sekci. Rád bych však uvedl výčet těch nejzajímavějších míst a atrakcí, které stojí za to navštívit:

Big Buddha

Chrám Velkého Zlatého Budhy na severu ostrova

Wat Plai Laem

Chrám třech náboženství v blízkosti velkého Budhy

Wat Khunaram

Chrám mumifikovaného mnicha

Wat Laem Sor / Pagoda Laem Sor

Chrám na jihu ostrova na pláži s bohatou historií

Wat Khao Chedi

Magické místo odpočinku pro mnichy nad pláží Laem Sor

Pagoda Khao Hua Jook

Zlatá pagoda tyčící se nad Chawengem nabízí úžasný výhled

Guan Yu

Majestátní socha čínského boha války v Hua Thanon

Hin Ta Hin Yai - Kameny dědeček a babička

Falické skalní útesy ve tvaru přirození

Vodopády Namuang 1 & 2

Nejznámější vodopády Koh Samui, možnost jízdy na slonech

Paradise Park v kopcích

Místo oblíbené dětmi i dospělými na téměř nejvyšším bodě koh samui nabízí úžasný výhled z bazénu a zahradu plnou tropických ptáků, kteří zobou z ruky

Chrám Teepangkorn

Nejvýše postavený chrám a místo na ostrově s výhledem 360 stupňů kolem ostrova

Buddhova magická zahrada Ta Nim

Bezpočet soch postavených v džungli poustevníkem

Pláž Chaweng

Nejznámější pláž ostrova se spoustou atrakcí

Pláž Silver Beach

Malebná pláž nedaleko Lamai ukrytá mezi skalisky

Pláž Taling Ngam I-Talay

Masami neobjevená pláž s nádhernými západy slunce

Pláž Ban Tai

Jedna z nejkrásnějších pláží ostrova stojí za stravené odpoledne

Monkey Show Lipa Noi - Opičí show

Zoo s opicemi a dalšími zvířaty, možnost opice nakrmit, vyfotografovat se s nimi a podívat se, jak opice trhají kokosy

Crocodile & Snake Show - Krokodýlí a hadí show

Zoo nedaleko letiště, kde je možné shlédnout dechberoucí představení s krokodýlí a hady

Bůvolí zápasy

Strhující zápasy bůvolů jsou oblíbenou atrakcí místních, kde mohou realizovat svou oblibu v sázení. Nejde o kvavý sport, bůvoli se přetlačují a vyhrává ten, který neuteče.

Zápasy v Muay Thai, Thajský Box

Stadion thajského boxu na Chawengu zvaný Phetbuncha je jeden z nejvyhlášenějších, vřele doporučuji tuto adrenalinovou podívanou, často jsou k vidění i "bílí" bojovníci proti thajcům

Walking street - večerní trhy

Oblíbenou večerní aktivitou místních i cizinců je návštěva trhů plných stánků s jídlem, rukodělnými výrobky, suvenýry a zábavou. Trhy se konají každou neděli na Lamai, každý pátek ve Fisherman´s vilage, každou středu na Chawengu a každý Čtvrtek v Mae Nam. Každý den jsou například trhy jen s jídlem také v Nathonu a Chawengu

Thajské trhy

Jedinečným zážitkem je i návštěva thajských trhů, které neslouží jen k nákupu všech možných surovin, ovoce nebo zeleniny, ale také k setkávání místníchnad společnou snídaní či kávou. Ranní trhy začínají zpravidla už v 5:00 a odpolední pak kolem 16:00. Jedním takovým je trh Mae Nam.

Výlet na ostrovy Koh Taen a Koh Mudsum

Malé a malebné ostrůvky jen kousek od Koh Samui, kde je možné zažít nejlepší šnorchlování z celého Koh Samui díky zachovaným korálovým útesům.

Výlet na námořní park Anghthong

Perla mezi výlety,celodenní zájezd na asi hodinu vzdálené ostrovy námořního parku Anghthon, kde je možné vyjít až na nejvyšší vrch jednoho z ostrovů, odkud je vskutku spektakulární výhled

MAPA S DŮLEŽITÝMI BODY ZÁJMU

Najděte si na mapě místo nebo akci, kam se chcete vydat.

Na mapě jsou k nalezení místa, atrakce, pláže, pravidelné akce, nákupní centra, doporučené restaurace, hotely, trasy, výlety a vše potřebné.

Jednoduše si přibližte mapou, po rozkliknutí v pravém horním rohu se vám otevře nové okno v prohlížeči. Při rozkliknutí ikony v levém horním rohu se zobrazí obsah mapy.

Něco na mapě chybí?

Dejte mi vědět, rád mapu doplním

Jižní okruh

Severní okruh

Copyright: Jakub Šafránek ;-)

Něco vám tu chybí? Kontaktujte mě!

Whatsapp
+66924519962
Skype
Jakub kosamui Safranek

Mobil Thajsko

+66924519962
 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Black Instagram Icon
 • Black Pinterest Icon

Zpráva úspěšně odeslána. Děkuji, ozvu se co nejdříve!

bottom of page